
Benjamin Netanyahu NU dorește pace în Orientul Mijlociu! Fiecare tentativă de oprire a vărsării de sînge este torpilată, dinamitată, smulsă din rădăcină de premierul care a pus eticheta de fascism pe sionismul politic. Din 1948 e rău pentru băștinașii Levantului, dar acum, este mai mult decît un Iad! Politica securitatea Israelului înseamnă permanenta insecuritate a vecinilor săi a scăpat de sub control. Și nici o națiune nu este suficient de determinată să pună capăt unui astfel de comportament! Ăsta nu e antisemitism. Asta e doar o constatare și o evaluare rațională a politicilor de agresiune nejustificată în regiune. Devine antisemitism dacă aș ataca evreii ca grup etnic sau religios, aș folosi stereotipuri antievreiești ori aș neaga drepturile fundamentale ale evreilor ca oameni, intens clamate de actualul premier genocidar de la Tel Aviv.
Pentru Benjamin Netanyahu, care a lucrat la sfîrșitul anilor ’70 ca manager de vînzări pentru o companie israeliană de mobilă numită Rim, orice acord de pace sau o detensionare majoră a situației din regiune poate fi percepută ca „periculoasă” politic din mai multe motive, discutate frecvent de analiști și opozanții dispuși să-i cotrobăie prin dulapuri. Coaliția lui politică se bazează pe partide naționaliste și de dreapta dură, care se opun concesiilor teritoriale sau unui stat palestinian. O pace negociată ar putea rupe această coaliție. În perioade de conflict, liderii aflați la putere tind să cîștige sprijin prin discurs de securitate și „unitate națională”. În perioade mai calme, reapar mai puternic criticile legate de corupție, economie sau gestionarea internă. Netanyahu s-a prezentat mulți ani ca lider indispensabil pentru securitatea Israelului. Dacă amenințarea externă pare redusă, acest tip de mesaj poate pierde din forță electorală. Există și argumentul opus: susținătorii lui spun că nu pacea e problema, ci faptul că nu consideră credibile sau sigure anumite acorduri propuse, invocînd riscuri de securitate pentru Israel. În acest context, dinamitarea acordului între SUA și Iran nu poate fi o surpriză.
Pe 23 mai, Trump a postat pe Truth Social: S-a negociat în mare măsură un acord, care urmează să fie finalizat… a dezvăluit că Strîmtoarea Hormuz va fi redeschisă, lăsînd vagi celelalte detalii ale acordului – inclusiv ce va primi Iranul. Duminică a mărit miza, postînd „Nu fac înțelegeri proaste!” și spunînd criticilor „nu-i ascultați pe ratații, care critică ceva despre care nu știu nimic”.
Indiferent ce ar știi, premierul Netanyahu a răspuns public tot duminică la informaţiile privind un acord în curs de negociere între SUA şi Iran pentru încetarea războiului, afirmînd că „Iranul nu va deţine niciodată o armă nucleară”. Mesajul a fost publicat pe X alături de ceea ce părea a fi o imagine generată de inteligenţa artificială în care apăreau Benjamin Netanyahu şi preşedintele american Donald Trump. Ca doi parteneri de acțiune în declanșarea – cum se spune? – neprovocat, brutal, ilegal, bla, bla, bla, a războiului împotriva Iranului, preşedintele Trump şi premierul Netanyahu au discutat sîmbătă, în urma unor informaţii privind progresele înregistrate în vederea unui memorandum de înţelegere între SUA şi Iran, pe fondul îngrijorărilor israeliene că un acord limitat – axat pe prelungirea armistiţiului şi redeschiderea Strîmtorii Ormuz – nu ar reuşi să abordeze problemele esenţiale pentru Israel, în primul rînd programul nuclear al Iranului şi stocurile de uraniu îmbogăţit. Potrivit unui oficial israelian, Donald Trump l-a asigurat pe Netanyahu că va „rămîne ferm” în negocierile privind cererea sa de demontare a programului nuclear al Iranului şi de îndepărtare a întregului uraniu îmbogăţit de pe teritoriul său şi că nu va semna un acord final fără îndeplinirea acestor condiţii, potrivit CNN INTERNATIONAL.
Pe de altă parte, personaje periculos de afectate patologic, gen ministrul Ben Gvir, pretind că Statele Unite au exclus aproape complet Israelul din negocierile cu Iranul, după cum au declarat doi oficiali israelieni din domeniul apărării pentru The New York Times. Israelul nu a fost implicat deloc în discuţiile dinaintea armistiţiului şi a aflat despre evoluţiile negocierilor dintre SUA şi Teheran din contacte diplomatice regionale, precum şi prin utilizarea mijloacelor de supraveghere, potrivit relatării. Oficialii israelieni au vorbit sub protecţia anonimatului, avînd în vedere natura sensibilă a subiectului. Relatarea menţionează că, înainte de începerea războiului împotriva regimului iranian, la începutul acestui an, premierul Benjamin Netanyahu era în strînsă coordonare cu preşedintele Donald Trump şi conducea discuţii în Situation Room de la Washington. „Trecerea de la cabina de pilotaj la clasa economică are consecinţe potenţial semnificative pentru Israel„, notează publicaţia timesofisrael.com , din 23 mai a.c.
Un subiect de negociere despre care partea israeliană nu vorbește îl reprezintă invazia ilegală și ilegitimă a Israelului în sudul Libanului unde în ultimele 48 de ore după o evaluare a situaţiei, şeful Statului Major al Forţelor de Apărare Israeliene (IDF), generalul-locotenent Eyal Zamir, a aprobat planurile pentru continuarea luptelor împotriva Hezbollah în Liban, după cum a anunţat armata israeliană, citată de Times of Israel. În timpul unei vizite la Comandamentul Nord şi, ulterior, la cartierul general al Brigăzii 401 Blindate, care operează în Liban, Eyal Zamir a declarat că IDF este „hotărîtă să intensifice loviturile împotriva Hezbollahului”. „În cadrul Comandamentului Nord, continuăm să lovim Hezbollahul pe toate fronturile”, a spus Eyal Zamir, adăugînd că „securitatea locuitorilor şi siguranţa trupelor noastre sînt mai presus de orice”. Şeful Statului Major General a mai afirmat că armata rămîne „pregătită să reia imediat luptele intense şi să slăbească şi mai mult regimul terorist iranian şi capacităţile acestuia”, pe fondul tensiunilor regionale actuale. Declaraţiile lui Eyal Zamir au loc în contextul în care Statele Unite şi Iranul lucrează la negocierea acordului de pace… şi care ar putea include o clauză care să prevadă încetarea luptelor în Liban, scrie timesofisrael.com/liveblog- din 24 mai 2026.
Reacțiile la anunțul semnării unui acord cu Iranul sînt extrem de interesante pentru scenele și scenetele care se construiesc în jurul personajelor care, teoretic, conduc lumea și au putere de viață și de moarte asupra a milioane de oameni nevinovați și neimplicați în jocurile marilor puteri.
Parteneri și susținători ai președintelui PACE resping acordul de pace și susțin că obiectivele războiului sînt abandonate. Senatorul Ted Cruz, pe care nu cred că-l interesează geografia sau realitățile geopolitice, a scris pe X: „Dacă rezultatul întregii acțiuni va fi un regim iranian – condus în continuare de islamiști care scandează ‘moarte Americii’ – care primește acum miliarde de dolari, poate îmbogăți uraniu și dezvolta arme nucleare și are control efectiv asupra Strîmtorii Hormuz, atunci acest rezultat ar fi o greșeală dezastruoasă.”
Reacția lui Mike Pompeo, propriul său fost secretar de stat, a fost devastatoare: „Să plătești Gardienii Revoluției pentru a construi un program de arme de distrugere în masă și a teroriza lumea. Nu e deloc ‘America First’. E simplu: deschide blestemata de strîmtoare. Refuză Iranului accesul la bani. Neutralizează suficient capacitatea iraniană încît să nu ne mai poată amenința vreodată.”, în timp ce Marjorie Taylor Greene, cîndva o aliată fermă a lui Trump, pare că este singura minte lucidă de pe axa Washington – TelAviv: „Trump, ‘președintele păcii’, nu ar fi trebuit să înceapă niciodată acest război alături de Israel, care în mod clar nu vrea pace.”
Evident, The Times of Israel, citînd oficiali superiori israelieni, a titrat: „Coșmar pentru Israel”!
Democrații americani, care-l așteaptă pe Trump ca Fritz pe Grindeanu, au amplificat în mare măsură contradicțiile – observînd că Trump declarase public că armata Iranului este „decimată” și programul său nuclear „nimicit”, în timp ce acum pare să fie de acord să deblocheze activele iraniene și să permită continuarea îmbogățirii, întrebîndu-se pentru ce s-a purtat exact războiul.
Șarada continuă pe banii noștri. Nu scriu nimic despre ceilalți actori implicați, în special China și Turcia,. Despre Europa nu e nimic de scris! Deși este posibil ca Trump să reia războiul cu Iranul pînă miercuri, cred că va aștepta pînă sîmbăta viitoare pentru a ordona un nou atac asupra Iranului, pentru a evita să-i antagonizeze pe saudiți, care găzduiesc aproximativ trei milioane de credincioși musulmani în Arabia Saudită pentru Hajj.
