![](http://www.m-securitynews.ro/wp-content/uploads/2021/12/100_6293-scaled.jpg)
O profesie eroică
![](http://www.m-securitynews.ro/wp-content/uploads/2021/12/100_6293-scaled.jpg)
Există astfel de profesii pe care uneori nu le amintim pînă nu sîntem în nenorocire. Printre acestea se numără profesia de pompier-salvator, una dintre cele mai dificile și periculoase din lume.
Pompierul este cel care pleacă dimineaţa, fără a şti cînd şi dacă se va întoarce. Este treaba lui să salveze și să ajute oamenii, riscându-și propria viață, și nu vede nimic neobișnuit, eroic în asta.
Este cel chemat la datorie pe caniculă, ger sau furtună, în caz de accident grav, inundaţii şi incendiu.